آموزش وارد کردن نتایج محاسبات اوپن فوم به Tecplot

مهم ترین و اصلی ترین کار بعد از انجام محاسبات در هر نرم افزار CFD ، پس پردازش نتایج محاسبات مربوطه است. همواره یکی از مشکلات کاربران در استفاده از نرم افزار اوپن فوم، پیچیدگی و سختی پس پردازش نتایج محاسبات نسبت به سایر نرم افزار های تجاری است. به طوری که در موارد متعددی کاربران ناچار به نصب نرم افزار های جانبی مانند Swak4Foam می شوند. البته نرم افزار Paraview که همراه با اوپن فوم نصب و استفاده می شود بسیار قدرت مند و پرکاربرد است. ولی به دلیل پیچیدگی زیاد و نا آشنایی کاربران با آن، استفاده از آن برای بسیاری از کاربران ( از جمله بنده ) سخت و در مواردی ناممکن است. از آنجایی که بسیاری از کاربران اوپن فوم آشنایی خوبی با نرم افزار Tecplot دارند، استفاده از این نرم افزار جهت پس پردازش اطلاعات اوپن فوم می تواند انتخابی خوب، آسان و لذت بخش باشد. هدف ما در این آموزش این است که به زبانی ساده نحوه وارد کردن نتایج محاسبات اوپن فوم به Tecplot را توضیح دهیم. در این آموزش ما نتایج حل مثال pitzDaily را با استفاده ار روش های بیان شده وارد نرم افزار Tecplot360 می کنیم. به طور کلی جهت وارد کردن نتایج محاسبات اوپن فوم به Tecplot سه راه وجود دارد:
1-    وارد کردن مستقیم نتایج محاسبات اوپن فوم به Tecplot با استفاده از Data loader مخصوص اوپن فوم در Tecplot
2-    استفاده از ابزار foamToTecplot360 جهت تبدیل نتایج محاسبات اوپن فوم به فرمت استاندارد Tecplot ( .plt )
3-    استفاده از ابزار foamDataToFluent و foamMeshToFluent و استفاده از Data loader مخصوص فلوئنت در Tecplot

وارد کردن مستقیم نتایج محاسبات اوپن فوم به Tecplot با استفاده از Data loader مخصوص اوپن فوم در Tecplot

خوشبختانه در نرم افزار Tecplot360 نسخه 2013 و  نسخه های جدیدتر، Data loader مخصوص اوپن فوم تعبیه شده است که با استفاده از آن می توان به سادگی نتایج محاسبات اوپن فوم را وارد Tecplot کرد.
مراحل کار:
–    فولدر اصلی نتایج محاسبات اوپن فوم ( شامل پوشه های زمانی، Constant و System )  را در مکان مناسبی که نرم افزار Tecplot بتواند به آن دسترسی پیدا کند کپی می کنیم.
–    نرم افزار Tecplot را اجرا می کنیم و به مسیر File>Load Data Files می رویم.
–    در پنجره باز شده، در منوی Files of Types گزینه OpenFOAM را انتخاب می کنیم.
–    به فولدر اصلی نتایج محاسبات اوپن فوم می رویم، فایل ControlDict موجود در پوشه System را انتخاب می کنیم و دکمه Open را می زنیم.

untitled-1

–    حال تمام نتایج محاسبات اوپن فوم در تمام زمان های موجود در فولدر اصلی، در نرم افزار Tecplot قابل مشاهده است.
نکته: متاسفانه Data Loader مخصوص اوپن فوم موجود در Tecplot360 دارای مشکلاتی ( مانند خطاهای غیرموجه  هنگام باز کردن بعضی از نتایج محاسبات اوپن فوم،  نمایش مقادیر اشتباه در کانتور ها به خصوص هنگام ایجاد Slice در Tecplot ، عدم توانایی در بازکردن هندسه های دو بعدی که دارای شرط مرزی wedge هستند و…. ) است. به همین دلیل ممکن است در موارد متعددی در استفاده از این Data Loader به مشکل بر بخوریم. در اینگونه موارد می توان از دو روش دیگر ( توضیحات در ادامه این مطلب ) استفاده کرد.

استفاده از ابزار foamToTecplot360 جهت تبدیل نتایج محاسبات اوپن فوم به فرمت استاندارد Tecplot ( .plt )

این ابزار به طور پیشفرض همراه اوپن فوم نصب نیست و باید به صورت جداگانه نصب شود.
جهت آموزش نصب ابزار foamToTecplot360 به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

https://github.com/wyldckat/localFoamToTecplot360/blob/master/README.mediawiki

با استفاده از این ابزار می توان فایل های نتایج اوپن فوم را به فایل های استاندارد Tecplot360 با فرمت .plt تبدیل نمود. تمام نسخه های قدیمی و جدیدتر Tecplot 360 توانایی بازکردن فایل های با فرمت .plt را دارند.
مراحل کار:
–    ابتدا با استفاده از لینک بالا نرم افزار foamToTecplot360 را نصب می کنیم.
–    جهت اطمینان از نصب این نرم افزار ، دستور foamToTecplot360 را در محیط ترمینال وارد می کنیم.. اگر این ابزار در کنار نرم افزار  اوپن فوم نصب باشد، باید خروجی ترمینال خطایی به فرم زیر باشد:

untitled-2

–    حال که از نصب این ابزار مطمئن شدیم، پنجره ترمینال را باز کنید و با استفاده از دستور cd آن را به پوشه اصلی نتایج اوپن فوم هدایت می کنیم.
به عنوان مثال  اگر پوشه اصلی نتایج اوپن فوم با نام pitzDaily در Desktop قرار گرفته باشد از دستور زیر استفاده می کنیم:

cd Desktop/pitzDaily

untitled-3

–    در پنجره ترمینال دستور foamToTecplot360 را وارد می نماییم.

foamToTecplot360

–    مشاهده می شود که یک پوشه با نام Tecplot360 در پوشه اصلی نتایج نرم افزار اوپن فوم ایجاد شده است که حاوی فایل هایی با پسوند .plt است. این پوشه را به محلی که نرم افزار Tecplot بتواند به آن دسترسی پیدا کنید کپی می کنیم.
–    این پوشه دارای سه گروه فایل است:
1- فایل شبکه
2- فایل های مقادیر نقاط داخلی
3- فایل های مقادیر نقاط روی مرز ها
که این فایل ها ها باید با ترتیب مشخصی در نرم افزار Tecplot باز شوند.
–    نرم افزار Tecplot را اجرا کنید و به مسیر File>Load Data Files می رویم.
–    در پنجره باز شده، در منوی Files of Types گزینه Tecplot Data Loader را انتخاب می کنیم.
–    به پوشه Tecplot360 را که از داخل پوشه اصلی نتایج اوپن فوم در محل مناسب کپی کرده ایم می رویم.
–    ابتدا فایل grid را را با دو بار کلیک کردن به لیست additional files اضافه می کنیم.
–    سپس مابقی فایل های داخل پوشه Tecplot360 ( به استثنا فایل های داخل پوشه boundary mesh ) را به ترتیب شماره با دابل کلیک به لیست additional files اضافه کنید.
untitled-4
نکته: فایل grid حتما باید در لیست additional files در اولین سطر ( مقدم بر بقیه ) باشد.
–    حال دکمه open را میزنیم. با این کار فایل شبکه و مقادیر نقاط داخلی هندسه به Tecplot وارد شده اند.
–    مجددا با استفاده از File>Load Data Files تمام فایل های موجود در پوشه Tecplot360>boundaryMesh را با دابل کلیک به لیست additional files ااضافه می کنیم و دکمه open را می زنیم.
untitled-5
–    سپس در پنجره باز شده دکمه append را می زنیم.
–    حال مقادیر نقاط مرزی به Tecplot وارد شده اند.
نکته: یک خبر خوب اینکه نسخه لینوکسی تکپلات هم موجود هست و شما می تونید مستقیما اون رو در داخل اوبونتو نصب و استفاده کنید. بنابراین برای انجام کارهای پس پردازشی نیاز به تغییر سیستم عامل خود به ویندوز را ندارید.

در آموزش بعدی “استفاده از ابزار foamDataToFluent و foamMeshToFluent و استفاده از Data loader مخصوص فلوئنت در Tecplot” را فرا خواهید گرفت.

آموزشی

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام
  خیلی ممنون از آموزشتون. خیلی عالی بود
  من کارهای که شما توضیح داده بودید انجام دادم و موفق به رسم کانتورها و خطوط جریان و دما شدم اما متاسفانه امکان رسم نمودارها وجود نداشت.
  خواهشمند است درباره ی رسم نمودارهای سرعت و دما با استفاده از تک پلات توضیح دهید که ایا ابا این روشی که توضیح دادید امکان رسم نمودار وجود دارد ایا باید همچنان از پاراویو در اوپن فوم استفاده کرد؟
  ممنون از سایت خوبتان

 • ممنون اقا مجتبی از جوابتون
  برای رسم نمودارها با sample آشنایی دارم. من برای رسم کانتورها و خطوط جریان و دما از روش اول شما استفاده میکنم. سئوال بنده این است که ایا میتوان با روش اول یا دوم توضیح داده شده، همزمان کانتور و نمودار همانند محیط پاراویو رسم کرد؟
  سئوال دومم این است که امکان ترسیم دو خط جریان متفاوت مثلا برای دوعدد رینولدز مختلف در یک حالت وجود دارد؟ که بتوان یکی را با خط ممتد و دیگری را با dash نشان داد همانند مقایسه چند نمودار؟
  از شما برای مدیریت این بخش سپاسگذارم

 • سلام نحوه استفاده از ابزار sample در روی صفحه رو هم اگر میشه آموزش بدید ممنون

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست
X