نحوه نصب گمبیت روی اوبونتو

روند انجام محاسبات در هر نرم‌افزار دینامیک سیالات محاسباتی از سه بخش کلی پیش‌پردازش، پردازش و پس‌پردازش تشکیل می‌شود. همان‌طور که از عنوان مرحله پیش‌پردازش مشخص است، این مرحله مربوط به تولید هندسه مسئله و شبکه‌بندی هندسه، دارای کیفیت کافی در انجام محاسبات، برای مرحله پردازش می‌باشد. همواره یکی از مشکلات کاربران در استفاده از اپن‌فوم، پیچیدگی و سختی ایجاد هندسه و شبکه‌بندی است. هر چند اپن‌فوم مجهز به ابزارهایی در این زمینه مانند blockMesh , snappyHexMesh , … می‌باشد، ولی در موارد متعدد کاربران به ناچار به نرم‌افزارهای تولید شبکه دیگری مانند Gambit, ICEM , pointwise, … روی می‌آورند. دلیل این کار، پیچیدگی زیاد، صرف وقت و حوصله و البته ناآشنایی بسیاری از کاربران در استفاده از ابزارهای اپن‌فوم است. که استفاده از آن‌ها را سخت و در بعضی موارد پیچیده، به طور کامل غیرممکن می‌کند. همچنین ابزار blockMesh تنها توانایی ایجاد شبکه با سازمان را فراهم کرده است، و برای ایجاد شبکه بی‌سازمان برای هندسه های پیچیده بسیار ناکارآمد است، و موجب سردرگمی کاربر می‌شود.

همان‌طور که ذکر شد مرحله پیش‌پردازش شامل تولید هندسه و شبکه‌بندی است. از آنجایی که اکثر هندسه‌های مورد بررسی در زمینه دینامیک سیالات محاسباتی دارای پیچیدگی‌های ظاهری است، پس بهتر است از نرم افزارهای گرافیکی برای تولید هندسه استفاده شود. زیرا در صورت مشاهده مستقیم هندسه، در روند تولید هندسه و شبکه‌بندی با کیفیت بسیار تاثیرگذار خواهد بود. از نرم‌افزارهای گرافیکی تولید هندسه و شبکه می‌توان به Gambit, ICEM, pointwise, AnsysMeshing, Gridgen, T-grid, HyperMesh ,… اشاره کرد، که هر کدام ویژگی و برتری خاص خود را نسبت به بقیه دارد. هدف از این پست، آموزش تک تک این نرم‌افزارها نیست، و هر کدام نیاز به دوره خاص خود دارد، و از حیطه این آموزش جدا خواهد بود. در این میان شاید بتوان گفت که نرم افزار Gambit با توجه به قدمت بالایی که نسبت بقیه نرم‌افزارها دارد، و همچنین برای ایجاد مش با کیفیت، و کنترل کردن ساختار شبکه از سادگی خاصی برخوردار است، باعث شده که برای صرفه‌جویی در وقت و آموزش سریع‌تر مورد استفاده قرار گیرد.

از ویژگی های مهم نرم افزار گمبیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد هندسه
 • تولید شبکه برای حل جریان در هندسه
 • دارا بودن محیط کاربری مفید و کاربردی
 • سازگاری با سیستم عامل‌های ویندوز و لینوکس
 • ابزارهایی برای بررسی کردن کیفیت شبکه‌بندی
 • تولید انواع شبکه مثلثی و چهار ضلعی با کیفیت بالا
 • آنالیز تئوری سیالات
 • بهبود شبکه بندی
 • مدل کردن جریان سیال و انتقال حرارت
 • استفاده از حافظه داینامیک
 • دارا بودن انواع و اقسام مش ها و المان ها از جمله چهار وجهی، چهار ضلعی، شش وجهی، هرمی یا گوه ای

فرایند یادگیری gambit نیز بسیار آسان است. تولید شبکه‌های چهاروجی همراه با مش لایه مرزی بسیار مورد توجه است. همچنین قابلیت sizeFunction آن بسیار کارآمد است، و برخی از الگوریتم های آن بعدها در ICEM مورد استفاده قرار گرفته است. بنابراین اگر این محصول در آزمایشگاه شما موجود است بهترین گزینه برای شروع خواهد بود.

اپن‌فوم با خروجی که از گمبیت گرفته می‌شود سازگاری دارد. در انتها به نحوه تبدیل خروجی گمبیت برای اپن‌فوم اشاره خواهد شد. از آنجایی که بسیاری از کاربران حرفه‌ای اپن‌فوم در محیط اوبونتو فعالیت می‌کنند، نیاز به نصب گمبیت در این محیط حس می‌شود.

نصب گمبیت در محیط ویندوز بسیار رایج است، و نیاز به آموزش خاصی ندارد. ولی بزرگترین مشکل نصب گمبیت در ویندوز برای کاربران اپن فوم خواهد بود. زیرا برای ایجاد هندسه و بررسی نتایج حاصل از شبیه‌سازی به طور مداوم باید بین محیط اوبونتو و ویندوز رفت و آمد کنند، که کار بسیار کسل کننده‌ای خواهد بود. برای رفع این مشکل می توان گمبیت را در اوبونتو نصب کرد. ولی نصب گمبیت در اوبونتو از فرایند خاصی برخوردار است و نیاز به فراگیری نصب آن ضروری است. از آنجایی که بسیاری از کاربران قادر به نصب گمبیت در اوبونتو نیستند، هدف از این پست آموزش مرحله به مرحله نصب گمبیت در اوبونتو 64 بیتی خواهد بود.

قدم اول در نصب گمبیت، در دست داشتن فایل نصب آن است. این فایل با پسوند sh خواهد بود که به آن shell script گفته می‌شود. این فایل را به صورت زیپ شده می توانید از اینجا دانلود کنید. سپس این فایل را در پوشه Home خود در اوبونتو قرار دهید. با دستور زیر ابتدا فایل را از حالت فشرده خارج کنید:

tar -xf Gambit_install-lnamd64-2.4.tar

مرحله بعدی اجرای فایل نصبی Shell Script خواهد بود که با دستور زیر اجرا می شود.

./Gambit_install-lnamd64-2.4.6.sh

در مرحله نصب پیامهایی ظاهر میشود که نیاز به پاسخ دادن هست. پاسخ های زیر را به ترتیب در ترمینال وارد کنید و دکمه Enter را بزنید.

Yes
.
All
All
Yes

با انجام مراحل بالا گمبیت شروع به نصب شدن می‌کند و در پوشه Fluent Inc. در Home نصب می شود. پس از نصب می توانید فایل های نصبی را با دستور زیر پاک کنید:

rm -f ANSYS_CW_License.txt Gambit_install-lnamd64-2.4.6.sh

اجرای گمبیت به یک سری پکیج (کتابخانه های لینوکس) نیاز دارد که باید نصب شوند. دستورات زیر برای نصب این پکیج ها است. دستور زیر را در ترمینال وارد کنید. بعد از وارد کردن پسورد اوبونتو و نصب پکیج مذکور میتوانید ترمینال را ببندید.

sudo apt-get install xfonts-75dpi xfonts-100dpi mesa-utils libxtst-dev

با دستور زیر یک فایل متنی به اسم xorg.conf در آدرس /etc/X11 ایجاد کنید.

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

با اجرای این دستور ویرایشگر gedit باز میشود. متن زیر را مستقیما در آن کپی کنید.

Section "Files"
FontPath "/usr/share/X11/fonts/misc"
FontPath "/usr/share/X11/fonts/cyrillic"
FontPath "/usr/share/X11/fonts/100dpi"
FontPath "/usr/share/X11/fonts/75dpi"
EndSection

سپس با فشردن کلید ترکیبی Ctrl+S فایل را ذخیره کنید و پنجره را ببندید. مرحله بعدی اجرای دستور زیر است.

sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

بعد از اجرای دستور بالا سیستم خود را ری استارت کنید. بعد از بالا آمدن اوبونتو دستور زیر را وارد ترمینال کنید.

sudo apt-get install libc6-dev-i386

همچنین فایل نصبی مربوط به پکیج libXp را از اینجا دانلود کنید و سپس آن را در پوشه Home خود قرار دهید، سپس در ترمینال دستور زیر را وارد کنید که نیاز به وارد کردن رمز عبور لینوکس شما هم هست:

sudo dpkg -i libxp6_1.0.1-2ubuntu0.12.04.2_amd64.deb

در مرحله بعد باید پکیج libstdc را نصب کنید. برای این منظور دستور زیر را وارد کنید:

sudo apt-get install libstdc++5

همچنین فایل libXm.so.3 را نیز به صورت زیپ شده از اینجا دانلود و پس از اکسترکت در مسیر زیر کپی کنید.

~/Fluent.Inc/gambit2.4.6/lnamd64/

فایل لایسنس را از اینجا دانلود کنید و در پوشه های زیر کپی کنید.

~/Fluent.Inc/license/lnamd64
~/Fluent.Inc/license/

تا این مرحله گمبیت نصب شده و می توان آن را با رفتن به آدرس نصب آن اجرا کرد ولی برای راحت تر شدن اجرای نرم افزار بهتر است تا یک alias در فایل .bashrc لینوکس برای آن بسازیم. برای این منظور دستور زیر را وارد کنید تا بتوانید فایل .bashrc را ویرایش کنید:

gedit .bashrc

در این مرحله پنجره مربوط به ویرایش فایل مذکور باز خواهد شد. حال کدهای زیر را به انتهای آن اضافه کنید، فایل را ذخیره کنید و ببندید.

 PATH=~/Fluent.Inc/bin:$PATH
 export PATH
 export LM_LICENSE_FILE=~/Fluent.Inc/license/lnamd64/license.dat
 export FLUENT_LICENSE_FILE=~/Fluent.Inc/license/license.dat

در این مرحله نصب گمبیت به اتمام رسیده است. شما میتوانید با اجرای دستور زیر در ترمینال، گمبیت را اجرا کنید:

gambit

البته بجاست که به نکته ای اشاره شود و آن اینکه نرم افزار گمبیت در هر بار اجرا پوشه ای را به عنوان پروژه در نظر می گیرد و این پوشه (اگر حذف نشود) برای همیشه باقی می ماند و باعث شلوغ شدن پوشه Home شما می شود. برای اینکه پوشه Home منظمی داشته باشید بهتر است تا یک پوشه با نام Gambit در داخل پوشه Home خود ایجاد کنید. سپس برای ران کردن گمبیت همیشه این کار را انجام دهید:

cd Gambit
gambit

در این صورت پوشه های مربوط به پروژه ها در پوشه Gambit ایجاد خواهند شد و در پوشه Home شما پوشه ای ایجاد نمی شود.

آموزشی

12 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست
X