چرا اپنفوم؟

اُپنفوم به نظر بسیاری از متخصصان عرصه دینامیک سیالات محاسباتی، پرقدرت ترین نرم افزار حال حاضر در این زمینه است. شاید این جمله به مذاق برخی افراد خوش نیاید، چرا که سال ها وقت خود را صرف نرم افزار های تجاری (!) موجود در این زمینه کرده اند؛ غافل از اینکه نرم افزار متن باز کجا و تجاری کجا! این موضوع بیشتر در کشور ما صحت دارد که معمولا از خدمات شرکت های ارائه کننده نرم افزار های تجاری هم بی بهره اند. بنابراین تنها مزیت استفاده از چنین نرم افزارهایی شاید مطالب آموزشی بیشتر برای استفاده از این نرم افزارها باشد، که این هم بیشتر به مذاق افرادی خوش می آید که علاقه زیادی به تحقیق و دنبال چیزی رفتن، ندارند! خلاصه کلام، دنبال لقمه آماده می گردند. اما در اُپنفوم ما لقمه آماده ای نداریم. لقمه را خودمان می سازیم!

بعضی عدم وجود محیط گرافیکی را از معایب اُپنفوم و در کل نرم افزار های متن باز می دانند، در حالی که ما فومِر ها اتفاقا این را یکی از حسن های خوب اُپنفوم می دانیم! وجود محیط گرافیکی (GUI) باعث عدم دسترسی کامل به تمام ساختار های یک کد و تنظیمات آن است. در اُپنفوم یک کاربر با تمام تنظیمات مربوط به مساله سر و کار خواهد داشت، اما در نرم افزار های مشابه تجاری بسیاری از تنظیمات به صورت خودکار ارائه می شوند که به هیچ وجه مورد قبول متخصصان CFD نیست. اُپنفوم درکی فراتر از CFD به کاربر ارائه خواهد داد و در کنار اینکه یک نرم افزار برای حل مسائل CFD است، مستقیما در حال آموزش CFD به کاربر است. درک این جمله را شخص، زمانی احساس خواهد کرد که از یک نرم افزار تجاری، به اُپنفوم کوچ کرده باشد!

اما مهمترین مزیت های اُپنفوم چیست؟

  • اُپنفوم کاملا رایگان است. هیچ محدودیتی در تعداد نسخه های مورد استفاده، تعداد کاربران مورد استفاده، تعداد هسته های مورد استفاده در پردازش موازی و غیره در آن وجود ندارد. برخلاف خیلی از نرم افزار های تجاری که حتی برای تعداد هسته های بیشتر از یک نیز لایسنس اضافه طلب می کنند!
  • در اُپنفوم کاربر به کد اصلی برنامه دسترسی دارد. هیچ محدودیتی برای تغییر کد و دستکاری آن توسط کاربر وجود ندارد. همه افراد در سرتاسر دنیا می توانند کپی کد خود را به دلخواه خود تغییر دهند و از آن استفاده کنند. این یعنی احترام به کاربر! نه برخلاف بسیاری از نرم افزار های تجاری که تنها مثل یک برده به کاربر اجازه استفاده از امکاناتی را می دهند که فقط خود تایید و ارائه کرده اند!
  • اُپنفوم هر روز در حال پیشرفت و ارائه ابزارهای جدیدی برای کاربران خود است. این پیشرفت توسط تمام کاربران استفاده کننده اُپنفوم و در رأس آنها متخصصان اُپنفوم انجام می گیرد. هر روز ممکن است شما با ابزار و یا کتابخانه ای نو مواجه شوید که یک امکان جدید را به دنیای اُپنفوم اضافه کرده است. در اینجا می توانید به راحتی با افرادی که این امکانات را اضافه کرده اند تماس بگیرید، بحث و حتی کد آنها را بهبود بخشید! این یعنی پیشرفت موشک وار علم با اشتراک گذاری دانسته ها. همین عامل، باعث عرضه سریع نسخه های جدیدتر اُپنفوم شده است. برخلاف نرم افزارهای تجاری، که کد اصلی آنها تنها در دست عده معدودی از متخصصان آن شرکت است که حتی هیچ دسترسی هم به آنها نیست! فقط گاهی سر و کله یکی دو نفر از آنها در CFD-Online پیدا می شود. سالی هم یکبار چند ابزار کوچک به نرم افزار خود اضافه می کنند و نام نسخه جدید روی آن می گذارند.
  • سرعت و دقت اُپنفوم در بسیاری از مسائل بهتر از نرم افزارهای تجاری گزارش شده. در بسیاری از موارد، نزدیکی نتایج اُپنفوم به داده های تجربی بسیار بیشتر از نرم افزار های تجاری است. یک دلیل بیشتر بودن سرعت، ارائه اُپنفوم در بستر سیستم عامل لینوکس است که همانند ویندوز پس از مدت محدودی کند نمی شود. همچنین دقت بالای اُپنفوم هم به دلیل تعداد بالای تنظیمات در دست و همچنین اسکیم های گسسته سازی فراوان است که به کاربران این امکان را می دهد تا از این کتابخانه های نامحدود بهترین استفاده را بکنند.
  • مزیت دیگر اُپنفوم امکان اتوماسیون این نرم افزار است. اُپنفوم قادر است هزاران دستور و عمل را تنها با نوشتن یک اسکریپت به صورت خودکار انجام دهد. این قابلیت مخصوصا برای کسانی جالب توجه است که با مسائل بهینه سازی درگیرند و نیاز به شبیه سازی تعداد زیادی از مسائل با پارامترهای مختلف دارند. یک خبر خوش به شما، اگر از زمره این افراد هستید، کافیست: 1. یک اسکریپت تنظیم کنید، 2. یک بار دکمه Enter را بزنید، 3. قهوه نوش جان بفرمایید. اُپنفوم تمام کارها را به صورت خودکار برای شما انجام خواهد داد. اگر هم زمان حل برای هر مساله طولانیست، باز هم مشکلی نیست، کافیست مورد سوم را اینطور تغییر دهیم: 3. به پیکنیک بروید و تا دلتان می خواهد از تفریحات خود لذت ببرید!
  • یک مزیت دیگر اُپنفوم این است که تنها متخصصان عرصه CFD جذب این نرم افزار خواهند شد. افرادی که حوصله تحقیق نداشته باشند و در علم کنجکاو نباشند، در اُپنفوم جان سالم به در نخواهند برد. بنابراین همه فومِر ها دانشجویانی فعال هستند. پیری گفت: ” فومِر باشید تا کامروا شوید!

در لینک های زیر هم فومِرها دلایل انتخاب اُپنفوم را از دیدگاه خود بیان کردند که خواندش خالی از لطف نیست:

http://www.cfdsupport.com/why-openfoam.html
http://www.totalsimulation.co.uk/wp/why-openfoam/
http://www.totalsimulation.co.uk/wp/choose-openfoam-instead-star-ccm-ansys-fluent/

آموزشی
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست
X