استفاده همزمان از چندین نسخه اپنفوم

از آنجا که نرم افزار های متن باز قابلیت بروزرسانی بیشتری نسبت به سایر نرم افزار ها دارند، بنابراین بروزرسانی آنها کاربردی تر و سریعتر از سایر نرم افزار های دیگر انجام می پذیرد. اپنفوم نیز از این قاعده مستثنا نیست . در نسخه های بروزرسانی شده میتوانید حلگر ها و مثال های جدیدتری که در نسخه های قدیمی تر وجود نداشت را بیابید و این بسیار سودمند است. برای مثال در نسخه ی 3.0.1 شاهد حلگر driftFluxFoam بودیم که در حل مسائل دوفازی (بحث آلاینده ها) بسیار کاربردی است.

برای استفاده از آپدیت های جدید، شما دو راه دارید :

الف) نسخه قدیمیتر را همزمان با نسخه ی جدید داشته باشید (که اغلب همینطور است):

برای این منظور شما نیاز به دستور alias (اسامی مستعار) و ایجاد تغییراتی در فایل /.bashrc   دارید که به وسیله ی این دستور میتوانیم دستورهای شخصی خود رو درست کنیم و انرا نامگذاری کنیم.

برای این کار نیاز به فراخوانی مجزای دستورات هرکدام از نسخه های مختلف اپنفوم دارید. این کار توسط تغییر در فایل bashrc و استفاده از دستور alias انجام می گیرد. در هنگام نصب اپنفوم و در مرحله آخر شما عبارتی را به فایل $HOME/.bashrc اضافه کردید. می دانید که فایل bashrc دستورات و پارامترهای مختلف لینوکس را در هنگام بوت سیستم عامل فراخوانی می کند. در واقع ما فایلی را به خورد bashrc داده ایم که در هنگام بوت لینوکس، دستورات اپنفوم را فراخوانی کند! این عبارت به شکل زیر بود:

source /opt/openfoam301/etc/bashrc

در واقع bashrc بدون هیچ دستور خاصی تمام دستورات اپنفوم نسخه 3.0.1 را در هنگام بوت لینوکس، فراخوانی می کند. حال فرض کنید شما نسخه دیگری از نرم افزار نصب کرده اید و می خواهید دستورات آن نیز فراخوانی شوند. یعنی می خواهید چنین عبارتی را به انتهای فایل bashrc خود اضافه کنید:

source /opt/openfoam240/etc/bashrc

اما آیا به نظر شما دستورات دو نسخه با هم قاتی نمی شوند؟ پس بنابراین باید به نحوی این مشکل را حل کنیم. باید کاری کنیم که با وارد کردن دو دستور مختلف، هرکدام از این نسخه ها فراخوانی شوند. برای این کار از دستور alias استفاده می کینم. دستور alias کمک را به کاربر می دهد که بتواند دستورات جدید برای خود تعریف کند. مثلا فرض کنید دستوری به شکل زیر تعریف می کنیم و این کد را در انتهای فایل bashrc قرار می دهیم:

alias OpenFOAM="cd $HOME/OpenFOAM"

کاری که این دستور (که همان OpenFOAM است) انجام می دهد تغییر آدرس ترمینال به پوشه OpenFOAM است، همین! خب حالا می خواهیم از دستورات جدید برای فراخوانی اپنفوم های مختلف استفاده کنیم. دستور مربوط به فراخوانی اپنفوم را که در بالا دیدید. کافیست به آن یک alias نسبت دهیم. مثلا برای نسخه 301 دستور OF301 را در نظر می گیریم:

alias OF301="source /opt/openfoam301/etc/bashrc"

حالا اگر یک ترمینال جدید باز کنید (تا فایل bashrc را از نو لود کند)، و با وارد کردن دستور زیر:

OF301

دستورات مربوط به اپنفوم 301 فراخوانی می شوند. کافیست مثلا وارد کنید:

icoFoam --help

تا نسخه حلگر icoFoam را ببینید. حال می توانید به تعداد دلخواه خود اپنفوم نصب کرده و به هرکدام در فایل bashrc یک alias اختصاص دهید. یعنی مثلا:

alias OF300='. $HOME/OpenFOAM/OpenFOAM-3.0.0/etc/bashrc'
alias OF301='. $HOME/OpenFOAM/OpenFOAM-3.0.1/etc/bashrc'
alias OF200='. $HOME/OpenFOAM/OpenFOAM-2.0.0/etc/bashrc'
alias OF201='. $HOME/OpenFOAM/OpenFOAM-2.0.1/etc/bashrc'
alias OF20x='. $HOME/OpenFOAM/OpenFOAM-2.0.x/etc/bashrc'

ب) فقط نسخه ی جدیدتر را داشته باشید:

رفتن به این قسمت از سایت اپنفوم برای آپگرید کردن و یا دانلود نسخه ی جدید. معمولا این کار توصیه نمی شود چرا که گاهی باعث عدم آپگریدینگ مناسب و اشکال در دستورات می شود.

شاد باشید!

coffee

آموزشی

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست
X